Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra din upplevelse, för statistik och för att visa skräddarsydda annonser. Genom din användning av webbplatsen godkänner du att vi använder dessa cookies.Läs mer i vår cookiepolicy »

Greenhouse 2019 at Stockholm Furniture & Light Fair

Greenhouse - området som låter dig inspireras av desigskolor och oetablerade designers

Greenhouse är ett av Stockholm Furniture & Light Fairs mer populära områden där designskolor och oetablerade formgivare har möjlighet att visa upp sina prototyper för branschens viktigaste producenter, journalister och fackbesökare. Flera av dagens ledande designers har fått sitt genombrott i Greenhouse och många har också fått sina produkter i produktion, tack vare sin medverkan. Oki Sato från Nendo, GamFratesi, Form Us With Love, Folkform och Morten & Jonas är bara några av de som startade sin karriär här.

Vad ställs ut?
Produkter som visas i detta område är möbler, belysning, textilier, mattor, glas och konst/designprodukter av mer experimentell natur.

Hur du blir en del av Greenhouse?
Designskolor, fristående designers och designstudios ansöker om att få ställa ut i Greenhouse. En jury väljer sedan, med Greenhouse värdeord sustainability, innovation & curiosity i ryggen, ut de som får möjlighet att ställa ut. Det finns ingen åldersgräns för de som ansöker men däremot en begränsning i antal gånger man får ställa ut i Greenhouse, max tre gånger.

Fristående designers i Greenhouse 2019

 Jan Klingler   janklingler.com
 Tao & Jin    www.taoandjin.com
Pushe Design    pushedesign.cn
 Jamie Wolfond Studio    jamiewolfond.com
 Edvin Klasson  edvinklasson.com
Filippo Fabi vs Pietro Barcaccia  filippofabi.com pietrobarcaccia.it
  Studio Hayo Gebauer   hayogebauer.com
 Malmö Upcycling Service    malmoupcyclingservice.com
 DIGITALAB    digitallab.pt
 Femo Design Studio    femo-design.com
 MIJO STUDIO  mijostudio.com
 4MS design    4msdesign.com
 Madeleine Nelson     madeleinenelsondesign.com
Earnest Studio and Jonas Lutz   warnestly.org
 Dario Vidal     origo.studio
 Diiis Designstudio   diiis.ch
 Kajsa Melchior + Wavy    kmelchior.com
 VOSDING Industrial Design   vosding.de
 Matias Moellenbach    matiasmoellenbach
TangForm by Nikolaj Thrane Carlsen   nikolajthrane.dk
 Begüm Cana Özgür    begumcanaozgur.com
 Shinya Oguchi    shinyaoguchi.com
 Teemu Perttunen    teemuperttunen.com
 Jie MAO
 Octavio Asensio Estudio    octavioasensio.com
Jinghua Zeng    jinghuazeng.com
Hamanishi DESIGN    hamanishi.net
 Ryuichi Kozeki    ryuichikozeki.com
 eau    o-eau.com
Raw Moon Studio    rawmoonstudio.com
 Frattinifrilli  frattinifrilli.it
PÅ project  paprojectdesign.com
Belgium is Design belgiumisdesign.be
Holst & Eschenmoser
JUMBO jumbo.nyc
 ÅHÄHÖH 
Cloo