Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra din upplevelse, för statistik och för att visa skräddarsydda annonser. Genom din användning av webbplatsen godkänner du att vi använder dessa cookies. Läs mer i vår cookiepolicy »

Greenhouse 2019 at Stockholm Furniture & Light Fair

Greenhouse - The display window for independent designers and design schools

Greenhouse är vår populära avdelning på Stockholm Furniture & Light Fair där oetablerade formgivare och designskolor har möjlighet att visa upp sina prototyper för branschens viktigaste producenter, journalister och fackbesökare från hela världen. Många av dagens ledande designers fick sitt genombrott i Greenhouse och många unga designers har också fått sina produkter i produktion, tack vare deras medverkan i Greenhouse. Oki Sato från Nendo, GamFratesi, Form Us With Love, Folkform, Morten & Jonas är bara några av dem som startade sina karriärer i Greenhouse.

Vad ställs ut?
Produkter som vanligtvis visas är möbler, belysning, textilier, mattor, glas och konst/designprodukter av mer experimentell natur.

Hur går det till?
Skolor, fristående designer och designstudios kan ansöka om att få ställa ut i Greenhouse. En jury hjälper oss sedan att välja ut de som får ställa ut. De tittar främst på nytänk i idé och form. Det finns ingen åldersgräns för de ansökanden men däremot en begränsning i antal gånger man får ställa ut i Greenhouse, max 3 gånger.


Fristående designers i Greenhouse 2019

 Jan Klingler   janklingler.com
 TAO & Jin    jinzhang.info
Pushe Design    pushedesign.cn
 Jamie Wolfond Studio    jamiewolfond.com
 Edvin Klasson  edvinklasson.com
Filippo Fabi vs Pietro Barcaccia
  filippofabi.com pietrobarcaccia.it
  Studio Hayo Gebauer   hayogebauer.com
 Malmö Upcycling Service    malmoupcyclingservice.com
 DIGITALAB    digitallab.pt
 Femo Design Studio    femo-design.com
 MIJO STUDIO  mijostudio.com
 4MS design    4msdesign.com
 Madeleine Nelson     madeleinenelsondesign.com
Earnest Studio and Jonas Lutz   warnestly.org
 Dario Vidal     origo.studio
 Diiis Designstudio   diiis.ch
 Kajsa Melchior + Wavy    kmelchior.com
 VOSDING Industrial Design   vosding.de
 Matias Moellenbach    matiasmoellenbach
TangForm by Nikolaj Thrane Carlsen   nikolajthrane.dk
 Begüm Cana Özgür    begumcanaozgur.com
 Shinya Oguchi    shinyaoguchi.com
 Teemu Perttunen    teemuperttunen.com
 Jie MAO
 Octavio Asensio Estudio    octavioasensio.com
Jinghua Zeng    jinghuazeng.com
Hamanishi DESIGN    hamanishi.net
 Ryuichi Kozeki    ryuichikozeki.com
 eau    o-eau.com
Raw Moon Studio    rawmoonstudio.com
 Frattinifrilli  frattinifrilli.it
PÅ project  paprojectdesign.com
Belgium is Design belgiumisdesign.be
Holst & Eschenmoser
JUMBO jumbo.nyc
 ÅHÄHÖH 
Cloo