Vi använder oss av cookies för att göra din upplevelse bättre.

Greenhouse - The display window for independent designers and design schools

Greenhouse är vår populära avdelning på Stockholm Furniture & Light Fair där unga formgivare och designskolor har möjlighet att visa upp sina prototyper för branschens viktigaste producenter, journalister och fackbesökare från hela världen. Många av dagens ledande designers fick sitt genombrott i Greenhouse och många unga designers har också fått sina produkter i produktion, tack vare deras medverkan i Greenhouse. Oki Sato från Nendo, GamFratesi, Form Us With Love, Folkform, Morten & Jonas är bara några av dem som startade sina karriärer i Greenhouse.

Vad ställs ut?
Produkter som vanligtvis visas är möbler, belysning, textilier, mattor, glas och konst/designprodukter av mer experimentell natur.

Hur går det till?
Skolor, fristående designer och designstudios kan ansöka om att få ställa ut i Greenhouse. En jury hjälper oss sedan att välja ut de som får ställa ut. De tittar främst på nytänk i idé och form. Det finns ingen åldersgräns för de ansökanden men däremot en begränsning i antal gånger man får ställa ut i Greenhouse, max 3 gånger.


Senaste nytt

Utställare i Greenhouse 2017 (fristående designers):

12 Essentials    www.twelve-essentials.com
Antrei Hartikainen    www.antreihartikainen.fi
Atelier Yocto    www.a-yocto.jp
Bellamoli design studio    www.albertobellamoli.com
Bonpart    www.bonpart.at
Chris Auster Design    www.chrisauster.com
Designlump    www.designlump.com
Diiis Designstudio    www.diiis.ch
Elisia Langdon    
Gravina     www.gravina.eu
HaHa Studios    www.hahasthlm.com
Hamanishi DESIGN    www.hamanishi.net
Keisuke Kawase    www.keisukekawase.info
Lies-Marie Hoffmann    www.l-mh.com
Mario Tsai Studio    www.mariotsai.studio
Matter of Space    www.matterofspace.dk
MR. FRAG Studios    www.mrfrag.com
Nelikko/Reeta Ek, Maija Leskelä, Salla Luhtasela, Wesley Walters    
oowcr.com    www.oowcr.com
Searching For Silence    www.searchingforsilence.se
Studio Foy    www.studiofoy.no
STUDIO MARFA    www.studiomarfa.com
Studio Nikolai Kotlarczyk    www.czyk.com.au
Tells Design Studio    www.tiao-shi.com
The City And The Forest    www.wilk-klaster.pl
Tom Chung Studio & Knauf and Brown    www.kb-tc.org
Tom Fereday     www.tomfereday.com
Toru    www.toru.barcelona
yuue Design    www.yuue-design.com
Zo Moé    www.zo-moe.com
Zsuzsanna Horvath & Ariane Relander    www.zsuzsannahorvath.com
www.arianerelander.com